ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Nasi hematolodzy

Dobry hematolog – prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

Hematolog to specjalista zajmujący się leczeniem zaburzeń układu krwiotwórczego i chorobami krwi. Przykłady takich chorób to niedokrwistość, anemia, nowotwory krwi, ziarnica złośliwa, chłoniak, leukemia, skaza krwotoczna i schorzenia układu krzepnięcia. Hematologia jest dziedziną, która ciągle się rozwija, ponieważ nadal nie znamy podłoża genetycznego wielu chorób krwi.

Niedokrwistość, czyli anemia, to najczęstsze schorzenie hematologiczne. Występuje ono w wyniku zmniejszenia ilości czerwonych ciałek krwi, hemoglobiny, hematokrytu lub liczby erytrocytów poniżej wartości prawidłowych. Może być ona spowodowana niedoborem żelaza lub witaminy B12 (niedokrwistość niedoborowa), hemolizą (niedokrwistość hemolityczna) lub krwawieniem (niedokrwistość pokrwotoczna).

Objawy anemii to m.in. bladość skóry, śluzówek i spojówek, utrata przytomności, bóle i zawroty głowy, mroczki w oczach, szumy uszne, niskie ciśnienie krwi, bóle zamostkowe, szorstkość skóry, ból i pieczenie języka, jamy ustnej i przełyku, zajady w kącikach ust, osłabienie i senność oraz łamliwość włosów i paznokci.

Anemię można zdiagnozować poprzez badanie krwi tzw. morfologię. Inne choroby krwi to np. przewlekła białaczka limfatyczna – patologiczny stan ilości białych krwinek. Objawy ogólne tej choroby to obfite pocenie się, duży spadek wagi ciała w krótkim czasie, stany gorączkowe nie związane z żadną infekcją oraz znaczne zmęczenie.

Hemofilia jest chorobą układu krzepnięcia krwi. Organizm osób chorych na hemofilię nie produkuje substancji krzepnięcia, dlatego krwawienie trwa długo i jest niebezpieczne dla życia i zdrowia. Skaza krwotoczna objawia się samoistnymi krwawieniami o różnym nasileniu. Pojawiają się samoistne krwiaki w tkankach miękkich, wybroczyny, krwawienia dostawowe, krwiomocz oraz krwawienia z nosa.

W Warszawie lekarzem hematologiem przyjmującym w gabinecie Alfa-Lek jest prof. dr hab. n. med. Iwona Hus – specjalista chorób wewnętrznych, hematologii oraz onkologii klinicznej .