ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Badania krwi – morfologia

Morfologia – prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

Morfologia krwi to jedno z najczęściej zlecanych badań diagnostycznych. Jest to prosty test laboratoryjny, który dostarcza wielu istotnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz pozwala wykryć liczne choroby, nawet na najwcześniejszych ich etapach.

Morfologia krwi obwodowej to test laboratoryjny, który przeprowadzany jest z próbki krwi żylnej pacjenta. Badanie to polega na pomiarze liczebności poszczególnych składników morfotycznych obecnych we krwi oraz dodatkowym oznaczeniu specyficznych parametrów dla określonych grup krwinek .

Morfologia krwi zlecana jest podczas diagnozowania licznych chorób. Dzięki zmianom w składzie elementów morfotycznych krwi możliwe jest wykrycie chorób takich jak m.in. różnego rodzaju anemie (niedokrwistości), infekcje (ze wstępnym ustaleniem etiologii zakażenia) oraz choroby przebiegające z zaburzeniami procesu krwiotworzenia .

Ze względu na często bezobjawowy charakter początkowych faz wielu chorób układu krwiotwórczego badanie morfologii krwi obwodowej zalecane jest osobom dorosłym ok. raz w roku, w celach profilaktycznych. Dzięki regularnej kontroli własnego stanu zdrowia możliwe jest wykrycie licznych schorzeń na ich wczesnych etapach, co znacząco zwiększa dostępne dla pacjenta możliwości lecznicze oraz znacząco poprawia jego rokowania .

Morfologia krwi

l.p.Nazwa badaniaCzas oczekiwania*Cena*
1.Erytrocyty oporność osmotyczna2 dni14 PLN
2.Morfologia 5 diff (21 parametrów)1 dzień20 PLN
3.Płytki krwi (krew cytrynianowa)1 dzień18 PLN
4.Retikulocyty1 dzień16 PLN
5.Rozmaz (wg Schillinga) manualnie1 dzień13 PLN

Treść pochodzi ze strony internetowej: https://alfa-lek.pl/pl/badania_laboratoryjne/49_morfologia