Zaburzenia potrzeb seksualnych
Zaburzenia w strefie seksualnej można kwalifikować według różnych kategorii. Jedną z grup są zaburzenia potrzeb seksualnych, które nie dotyczą narządów płciowych, ale sfery psychicznej.
Do zaburzeń potrzeb seksualnych można zaliczyć nimfomanię u kobiet lub satyryzm u mężczyzn. Jest to potrzeba bardzo częstego współżycia seksualnego. Zwiększone potrzeby seksualne mogą być powodem wielu problemów, gdyż nie są one związane ze sferą uczuciową. Osoby cierpiące na tę dolegliwość częściej popadają w depresję i uzależniają się od różnych substancji. Przeciwieństwem nimfomanii jest brak popędu płciowego, który może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet w każdym wieku.
Kolejny przykład zaburzenia potrzeb seksualnych to zespół Kehrera, polegający na niemożności osiągnięcia rozkoszy seksualnej. Dotyczy kobiet w różnym wieku. Często zmuszają się one wtedy do współżycia oraz/lub udają orgazm.
Dolegliwością, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni jest anorgazmia. Ta przypadłość polega na niemożności osiągnięcia orgazmu, pomimo prawidłowego libido. Osoby zmagające się z anorgazmią czasem całkowicie rezygnują ze współżycia, co wpływa na jakość ich życia i związki.
Leczenie zaburzeń potrzeb seksualnych powinno być oparte na współpracy z seksuologiem oraz psychoterapeutą.